Otevřít menu Zavřít menu

Nejdražší fotbalové dresy světa

Čtyři největší severoamerické soutěže (NFL, NBA, MLB, NHL) zatím nepovolili reklamu na soutěžních dresech, a tak fotbalové dresy jsou stále zatím nejlukrativnější mediální plochou v současném profesionálním sportu. Deset nejvýdělečnějších fotbalových dresů planety dokáže každoročně svým klubům vygenerovat příjmy v celkové hodnotě téměř 200 milionů eur (rozpočet ČMFS pro rok 2010 byl rovněž 200 milionů, ovšem v korunách).

Číslem jedna se díky své čerstvé sponzorské smlouvě stala FC Barcelona, který ročně od svého nového sponzora zinkasuje zhruba 30 milionů eur. Pro porovnání – pokud byste chtěli vaše jméno v názvu nejdražšího stadionu na světě, tak by vás to stálo „pouhou“ polovinu, tzn. necelých 15 milionů eur. Tolik ročně stojí finanční skupinu Citigroup sponzorství stadionu baseballových New York Mets.

V první desítce  nejdražších fotbalových dresů dnes paradoxně chybí tři z deseti nejbohatších klubů světa: Arsenal Londýn, který prodal sponzorství dresů v jednom balíku se sponzorstvím stadionu společnosti Emirates Airline, Juventus Turín, nově sponzorovaný francouzskou sázkovou firmou Betclic, a poslední vítěz ligy mistrů Inter Milán, již léta v partnerství s pátým největším výrobcem pneumatik na světě Pirelli.

[sws_divider_basic]

Zápasy venku v černém?

FC Barcelona (Španělsko)

Titulární sponzor: Qatar Foundation (nadace)

Cena dresu: 30 milionů EUR

Smlouva do: 2016

Katalánský klub se mohl až do konce loňského roku pyšnit tím, že jako jediný špičkový fotbalový klub nikdy neměl na svém dresu sponzorské logo (konkrétně to bylo celých 111 let!). Jediným partnerem na dresech Barcelony byl doposud UNICEF, zde se však nejednalo o klasický sponzoring, nýbrž o součást charitativního projektu klubové nadace. Ta kromě prostoru na dresech každoročně přispívala do pokladny UNICEF dvěma miliony eur ročně.

Tížívá finanční situace klubu, který se potýká s celkovými dluhy dosahujícími téměř 600 milionů eur, však přiměla klubové vedení tuto tradici změnit. A ryba, kterou ulovili je rekordní v dějinách fotbalového sponzoringu. Katarští šejkové z Qatar Foundation budou každoročně přispívat do barcelonského rozpočtu zhruba třiceti miliony eur a klub si může dalších pět milionů na bonusech za vítězství ve španělské lize a v Lize mistrů.

Od příští sezóny se tak UNICEF bude o dres (údajně celý černý pro zápasy venku) dělit s touto katarskou nadací (AKTUALIZOVÁNO: UNICEF bude na zádech), jejíž hlavním posláním je podpora vzdělávání, vědeckého výzkumu a rozvoje na Blízkém východě i v zahraničí.

[sws_divider_basic]

Real Madrid (Španělsko)

 

Titulární sponzor: bwin (sázení)

Cena dresu: 25 milionů EUR

Smlouva do: 2013

Real Madrid v loňském roce prodloužil svou smlouvu s největší světovou online sázkovou kanceláří bwin z Rakouska. Předchozím sponzorem byla německá pobočka tchajwanské společnosti BenQ Corp, která však v roce 2007 zkrachovala.

[sws_divider_basic]

FC Bayern Mnichov (Německo)

 

Titulární sponzor: T-Home (Deutsche Telekom – telekomunikace)

Cena dresu: 25 milionů EUR

Smlouva do: 2013

I v tomto případě se jedná o prodloužení stávající smlouvy. Původně se sice spekulovalo, že by se na dresech bavorského klubu mělo objevit logo Audi, ale nakonec přeci jen došlo k dohodě s Deutsche Telekom. Proslýchá se, že sponzorská smlouva Bayernu je hodně postavena na bonusech za výsledky – letos na titul však vůbec nevypadá, klub ztrácí 14 bodů na vedoucí Dortmund.

Bavorskému klubu se letos povedl další velký úlovek, když podepsal smlouvu o prémiovém sponzorství s čínskou společností Yingli Green. Ta je jedním z největších globálních hráčů na fotovoltaickém trhu (vývoj, výroba i prodej). To je logickým potvrzením strategické orientace Bayernu na asijský trh (Bayern už v roce 2008 absolvoval cestu do Asii, kde odehrál postupně zápasy s indonéským národním týmem, čínským olympijským týmem a mužstvem Mohan Bagun z Indie).

[sws_divider_basic]

 

 

 

Manchester United FC (Anglie)

Titulární sponzor: AON Corporation (pojišťovnictví)

Cena dresu: 24 milionů EUR

Tržby v sezóně 2008/09: 327 milionů EUR

Smlouva do: 2014

Pojišťovna AIG se vzhledem k vlastním finančním problémům logicky rozhodla neprodloužit s United svou sponzorskou smlouvu. Klub se však velmi rychle dohodl s další americkou pojišťovnou Aon Corp, se kterou uzavřel velmi lukrativní čtyřletou smlouvu platnou od právě probíhající sezóny. Celkově jsou však na tom United mnohem lépe – ve svém portfoliu mají celkem 15 různých sponzorů, jenž každoročně přinášejí do klubu bezkonkurenčních 75 milionů eur.

[sws_divider_basic]

 

Liverpool FC (Anglie)

 

Titulární sponzor: Standard Chartered (bankovnictví)

Cena dresu: 24 milionů EUR

Smlouva do: 2014

Liverpool a dánský pivovar Carlsberg, to bylo jedno z nejdelších fotbalových spojenectví vůbec. V roce 2009 však klub po 18 letech podepsal čtyřletou smlouvu s bankou Standard Chartered, která do té doby sponzorovala konkurenční Manchester United.

[sws_divider_basic]

 

Tottenham Hotspur (Anglie)

Titulární sponzoři: Autonomy a Investec (celkem 17,5 milionů eur)

Cena dresu: 17,5 milionů EUR

 

Smlouva do: 2012 (Autonomy i Investec)

Ano, to není omyl. Londýnský klub má skutečně dva titulární sponzory svých dresů, cožje docela unikátní přístup. V Premier League je na dresu logo

…a pro Ligu mistrů

softwarové společnosti Autonomy, zatímco v Lize mistrů a v domácím poháru to je banka a správce aktiv Investec. Uvidíme, který klub bude Tottenham v duálním sponzoringu následovat.

 

[sws_divider_basic]

 

Chelsea FC (Anglie)

Titulární sponzor: Samsung (elektronika)

Cena dresu: 14 milionů EUR

Smlouva do: 2013

Londýnský klub rok co rok pozvolna snižuje svou provozní ztrátu. Daří se mu generovat slušné příjmy ze vstupného – i když má zhruba stejnou kapacitu svého stadionu jako má FC Liverpool, nicméně Londýňané (resp. Rusové) mají téměř dvakrát tak vyšší příjmy.

Co se týká příjmů z televizních práv, je Chelsea druhá za Manchesterem United. Ve sponzoringu dresů Chelsea v roce 2009 obnovila svůj kontrakt s korejským Samsungem, který je rovněž jedním z jedenácti top sponzorů olympijských her v Londýně v roce 2012.

[sws_divider_basic]

 

 

FC Schalke 04 (Německo)

Titulární sponzor: Gazprom (energetika)

Cena dresu: 12 milionů EUR

Smlouva do: 2017

Další ruská investice v první desítce, tentokrát však do německé ligy. Plynařská společnost Gazprom prodloužila na dalších pět let svou smlouvu s týmem z Gelsenkirchenu. Jednomu z nejpopulárnějších německých klubů se budou ruské rubly hodit. Klub totiž sužují obrovské dluhy, což je důsledek masivních nákupů hráčů v celé bundeslize. Gazprom navíc většinu pětileté částky zaplatil okamžitě, protože Schalke 04 hotovost zkrátka potřebuje.

[sws_divider_basic]

 

AC Milan (Itálie)

Titulární sponzor: Fly Emirates (doprava)

Cena dresu: 11,5 milionů EUR

Smlouva do: 2014

V AC Milán došlo v loňském roce k výměně generálního sponzora. Sázkovou kancelář bwin vystřídala aerolinka Fly Emirates, která tak po Arsenalu, Hamburku, Paris St. Germain a Olympiakosu doplnilo své sponzorské portfolio o další klub.

[sws_divider_basic]

 

Manchester City FC (Anglie)

Titulární sponzor: Etihad Airways (letecká doprava)

Cena dresu: 11,2 milionů EUR

Smlouva do: 2012

Manchester City se po svém převzetí holdingem Abú Dhabí United Group záhy vydal na cestu velkého utrácení (jeho poslední položkou je nákup Edina Džeka za 32,5 milionů eur). Po londýnské Chelsea vydají v Manchesteru nejvíc peněz na platy hráčů.

Na druhou stranu v roce 2010 klub více jak zdvojnásobil své tržby, především díky smlouvám se „spřátelenými“ společnostmi z Perského zálivu. Tou hlavní je společnost Etihad Airways, která kromě fotbalu sponzoruje mj. i F1, rugby a golf. Dřívějším sponzorem byla britská cestovní společnost Thomas Cook, která do rozpočtu klubu přispívala oproti současnému sponzorovi jen třetinovou částkou.

[sws_divider_basic]

Pozn. Výše uvedené částky jsou stanoveny jako průměrné hodnotou sponzorských smluv za jeden rok a nezahrnují případné bonusy za výsledky a získané tituly.

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

AC MilánBayern MnichovChelsea FCdresyFC BarcelonaLiverpool FCManchester CityManchester UnitedReal MadridSchalke 04Tottenham Hottspur

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/www/finalbrand.cz/www/sportbiz.finalbrand.cz/wp-content/themes/sportbiz/single.php on line 135

podobné články

3 fotbalové velkokluby ukazují budoucnost přímé komunikace s...

Zprávy ze světa sportovního byznysu: Slovenská fotbalová...

V hledišti – Italská tradice ve špíně a zimě