Otevřít menu Zavřít menu

Zprávy ze světa sportovního byznysu: NFL, NBA, Sparta Praha a Dunlop

Biz

Toto pondělí se zástupci klubů NFL a hráčské asociace konečně dohodli na rozdělení obrovského balíku peněz, který tato soutěž každoročně generuje. Její tržby byly v loňském roce zhruba 9 miliard dolarů – pro porovnání anglická Premier League, která je mnohem globálnější než NFL, utržila „jen“ něco málo přes 4 miliardy dolarů.

Složitá jednání trvala zhruba čtyři a půl měsíce. Výsledkem dohody, která platí na dalších deset let, je nový poměr rozdělení příjmů 53:47 ve prospěch majitelů klubů (dříve to bylo téměř fifty-fifty). Na své si však přišli i hráči, kteří si „ukousli“ více peněz na bonusy, nárůst minimální mzdy, lepší zajištění po konci kariéry i bezpečnější podmínky během předsezónní přípravy.

Dohodou však úplně všechny problémy NFL vyřešeny nejsou. Darrell Thompson, bývalý running back Green Bay Packers, podal na NFL žalobu týkající se neautorizovaného využití jejich tváří v komunikaci NFL.  Podle něj totiž NFL získává ne nevýznamný příjem z prodeje DVD a jiných produktů zobrazujících bývalé hráče NFL. Tito hráči však za to nejsou nijak kompenzováni.

Zajímavé je to, že nedlouho předtím podali bývalí hráči jinou hromadnou žalobu směrem k NFL. Obviňují v ní NFL a aktivní hráče z toho, že se v rámci tehdy probíhajícího vyjednávání o mzdách snažili snížit fondy určené k výplatě penzí a pojistek právě bývalých hráčů.

[sws_divider_basic]

Daleko větší problémy má však třetí největší severoamerická soutěž – NBA. Zatímco NFL je mašina na peníze, tak NBA na tom finančně není vůbec v pořádku. Šedesát procent týmů NBA je ve ztrátě a její komisař David Stern bude mít plné ruce práce, aby oba tábory dovedl k nějaké dohodě. Není tajemstvím, mezi v pozicích obou stran jen mnohem větší než v případě NFL, kde bylo od začátku všem jasné, že se nějak dohodnou.

Výluka v NBA nemohla mít horšího načasování. V loňském ročníku NBA zaznamenala rekordní sledovanost v televizi, a to jak v základní části, play-offs, tak i v případě draftu a All-Star Game. Pomohlo tomu i vzestup tradičních týmů z největších amerických měst a trhů (zejména New York Knicks a Chicago Bulls) a odchod LeBrona Jamese do hvězdného Miami Heat.

NBA, která generuje výrazně nižší příjmy než baseballová MLB, nemůže na rozdíl od NFL počítat s bezmeznou oddaností jejích fanoušků. Jak rychle NBA nové fanoušky v letošním ročníku nabyla, tak rychle je může v případě déle trvající výluky ztratit.

Nabízí se zde paralela s výlukou v NHL v sezóně 2004/05. Komisionář NHL Gary Bettman přerušil soutěž na celý rok. To si David Stern úplně nebude moci dovolit. Fanoušci NHL jsou mnohem specifičtější, zatímco NBA mnohem více staví na běžném fanouškovi. A ten je v době nekonečné sportovní nabídky hodně přelétavý.

[sws_divider_basic]

Je to sotva pár minut, co Sparta Praha rozdrtila v kvalifikaci FK Sarajevo a klepe na dveře Evropské ligy. Ta je, jak přiznal ve svém rozhovoru pro deník E15 sparťanský šéf Křetínský, finančně výrazně méně atraktivní než pouhá účast v předkole Ligy mistrů. Z komerčního hlediska bude pro Spartu důležité, aby se v Evropské lize potkala s atraktivními soupeři, kteří by prostřednictvím příjmů ze vstupného pomohlo naplnit klubovou pokladnu.

Ke Spartě se váže ještě jedna pozitivní zpráva. Portugalský server Futebol Finance zveřejnil nedávno žebříček sta nejpopulárnějších fotbalových klubů na Facebooku, a to celosvětově. Sparta Praha je s více než 96 tisíci fanoušky na 99. místě, což je třeba brát jako velice dobrý výsledek (například na úrovni římského Lazia, Nacionalu Montevideo či velmi populárních Pumas z Mexika).

Sparťanský výsledek potvrzuje i závěry historicky první studie o aktivitě českých fotbalových klubů na sociálních sítích. Pokud jde o online komunikaci, ostatní české kluby se mohly od Sparty učit.

[sws_divider_basic]

Hodně nevšedně nastavená sponzorská smlouva se vyplatila irskému golfistovi Darrenu Clarkovi. Ten ji podepsal před šesti lety s výrobcem pneumatik a sportovních potřeb Dunlop. Její podmínky jsou přísné – Clark dostane peníze jen tehdy, pokud vyhraje jeden z tzv. major turnajů. The Open, jak se turnaj nazývá, je největším golfovým turnajem mimo Spojené státy.

Vítěz letošního ročníku turnaje, který se letos hrál v Royal St George’s Golf Club v Anglii, tak kromě prize money v hodnotě 900 tisíc liber dostane od Dunlopu navrch další dva miliony liber.

Často se setkáváme s výkonnostním bonusem (za titul, za vstřelené góly, za KO v bojových sportech), ale systém „všechno, nebo nic“ se tak často nevidí. Kolik jiných sportovců by na takovou smlouvu přistoupilo?

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

DunlopNBANFLNHLSparta Praha

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/www/finalbrand.cz/www/sportbiz.finalbrand.cz/wp-content/themes/sportbiz/single.php on line 135