Otevřít menu Zavřít menu

Seznamte se se sportem: Volejbal

Volejbal patří mezi tradiční české sporty a má bohatou historii. Jaká je jeho přítomnost? Co činí tento sport jedinečným? Zeptali jsme se Roberta Urbánka, místopředsedy Českého volejbalového svazu, který rovněž vystoupí se svou prezentací na nejbližším SportBiz LIVE.

Jak byste představil volejbal člověku, co o něm nikdy neslyšel?

Týmový sport, kde se dva soupeřící týmy oddělené sítí snaží pomocí maximálně tří úderů dostat míč do soupeřova pole nebo donutit soupeře k chybě. Základní princip je udržet míč na své polovině ve vzduchu s cílem složit jej na zem na soupeřovu polovinu. V poli hraje šest hráčů s určeným výchozím rozestavením. Toto rozestavení po změně podání postupně rotuje. Každý hráč má svoji roli: nahrávač, přihrávající smečař, blokař, universál (nebo taky diagonální hráč) a libero.

[sws_blue_box box_size=“616″]

Český název sportu: Volejbal (dříve i odbíjená)
Anglický název sportu: Volleyball
Rok vzniku české organizace: 1921
Počet členů v ČR: 41555
Jméno a příjmení respondenta: Robert Urbánek
Jeho pozice ve volejbalu: místopředseda ČVS

[/sws_blue_box]

V čem je největší krása volejbalu?

Je to dynamický sport, kde se mísí výbušnost se sílou, taktika a moment překvapení s chytrostí a to vše na základě mimořádně technických dovedností. Navíc je zde prostor pro trvalé emoční napětí. Ve fotbale oslavíte gól v lepším případě párkrát za zápas, ve volejbale získá bod některý tým každých přibližně 20 sekund.

Jaká jsou specifika herní taktiky v volejbalu? Jakému sport je nejpodobnější, ale v čem jsou rozdíly?

Taktika řešení herních situací je jedním ze klíčových prvků volejbalu. Řeší se v rámci jedné rozehry obrana i útok. Otázka podobnosti je velice složitá. Z hlediska taktiky, týmovosti přechodů z obrany do útoku se může zdát podobná třeba basketbalu nebo třeba i americkému fotbalu. Ale v porovnání s těmito sporty je zásadní rozdíl v tom, že je volejbal je sport bezkontaktní, kde hráči jsou odděleni sítí. Naopak zase sporty podobné z hlediska oddělených hracích polí a principu získat bod umístěním míče do pole soupeře, jako třeba tenis, badminton postrádají taktické principy týmové spolupráce a taktiky obrany a útoku. V tomto směru je pro mne volejbal sportem výjimečným.

V čem spočívá „chytrost“ dobrého volejbalového hráče? Jak ji lze popsat?

Chytrost hráče je jednou z nutných charakteristik. Významné jsou technické dovednosti, ale i fyzické předpoklady, především výška. „Chytrost“ se očekává hlavně od nahrávačů. A znamená to především „přechytračit“ soupeře, vlastně odehrát míč tak, že to v dané situaci soupeř neočekává.

Kolik lidí hraje volejbal globálně, kolik v Česku?

Volejbal se hraje v 210 členských státech na všech kontinentech. V česku máme přes 40 tisíc registrovaných členů, tedy lidí, kteří se věnují volejbalu aktivně v rámci klubů a soutěží. Mimoto existuje silné amaterské podhoubí a rekreačně hrál volejbal skoro každý.

Jaké jsou volejbalové bašty ve světě?

Brazílie, kde je vedle fotbalu volejbal druhým nejpopulárnějším sportem, Itálie, která byla dlouho zemí s nejsilnější klubovou soutěží nebo třeba USA, kde paradoxně není profesionální klubová soutěž. Nejlepší hráči vycházejí z univerzitních soutěží a potom hrají v klubech po celém světě, tedy hlavně v Evropě. V posledních letech je enormní nárůst popularity volejbalu v Polsku.

Jaké jsou volejbalové bašty v Česku?

České Budějovice, Brno, Praha, severní Morava

Nejslavnější moment české volejbalové historie?

Mistři světa v letech 1956 a 1966, stříbrné medaile na OH v Tokiu 1964

Jaký typ lidí hraje volejbal? Co je to za cílovou skupinu, lze ji nějak popsat?

Volejbal je ve své výkonnostní nebo rekreační variantě sportem pro všechny. Pro mladé, pro dospělé i pro starší. Pro obě pohlaví. V rekreační úrovni jsou mimořádně oblíbené mixy.

Největší výzvy rozvoje volejbalu v ČR?

Zvýšit profesionalitu v těch nejvyšších patrech volejbalu, tak abychom byli schopni dodávat z oddílů do reprezentace hráče, kteří budou kompatibilní se světovým standardem a vytvořit předpoklady abychom se stávali pravidelnými účastníky finálových evropských i světových turnajů.

Jak moc volejbal aktivně oslovuje mládež? Co konkrétně dělá?

V tomto směru se nám relativně daří. Před pěti roky jsme odstartovali projek Barevný minivolejbal, který nám významně pomáhá získávat pro tento sport děti. Tento projekt definuje pět výkonnostních kategorií v minivolejbvalu. Tím se významně pomáhá tomu, aby děti měly možnost  získat radost ze hry i bez nutných technických dovedností v počátku.

Na závěr – nejpodivnější/nejkurioznější věc na volejbal, co málokdo ví?

Myslím, že málokdo ví, že třeba zahajovací  zápas posledního mistrovství světa se hrál před více jak 62 tisíci diváky. A že celý turnaj navštívilo přes 560 tisíc fanoušků.

Další zajímavostí je, že volejbal má mnoho různých variant. Téměř každý zná beach volejbal, hrají se i volejbalové debly, mixy, hraje se v halách i na antuce, ale novinkou je i zimní varianta podobná plážovému volejbalu snowvolley.

[sws_blue_box box_size=“616″]

Přečtěte si další rozhovory z této rubriky:

O ragby – rozhovor s Martinem Charvátem

O softballu – rozhovor s Pavlem Hrdinou

[/sws_blue_box]

SHARE
SHARE

Napsal
Tomáš Janča

Tomáš Janča se sice zajímá o sport i marketing, ale narozdíl od marketingu jej aktivní sport nikdy neživil. V agentuře 2Score měl na starosti strategické a kreativní vedení sportovně-marketingových projektů. Byl členem výkonného výboru České florbalové unie, kde byl zodpovědný za oblast marketingu. Nyní vede organizační výbor pro florbalové MS 2018 v Praze.


Nejčtenější

Tagy

volejbal

Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/www/finalbrand.cz/www/sportbiz.finalbrand.cz/wp-content/themes/sportbiz/single.php on line 135

podobné články

V hledišti: Světová liga. Volejbal roztančil Budvar Arénu